Szukaj w serwisie

50 lat kapłaństwa ks. Jana


 

Jubileusz kapłański

 

            22 czerwca w sobotę ks. Jan Chodura, były duszpasterz w Świerkli obchodził w Świerkli swój Jubileusz 50-lecia Kapłaństwa. Właściwie była to jedna z uroczystości z tej okazji mających miejsce także w Katedrze Opolskiej i w rodzinnej miejscowości ks. Jana – Tarnowie Opolskim. Świerklanie przygotowywali się do niej już jakiś czas, bo wiedzieli od dawna, że jubilat chce w Świerkli świętować, tzw. od dnia uroczystego pożegnania go 23 sierpnia 2011 r. Zapowiedział wtedy, że zamierza bardziej uroczyście świętować dopiero swój Jubileusz 50-lecia Kapłaństwa, przypadający za dwa lata w 2013 r. i że tymczasem zamieszka w Domu Księży Emerytów w Opolu.

            Ks. Jan Chodura ur. się 10.12.1940 r. Tarnowie Opolskim. Święcenia kapłańskie przyjął 23.06.1963 r. w Opolu. Po czym został wikariuszem w parafii Wszystkich Świętych w  Gliwicach. Stamtąd w 1969 r. trafił do parafii św. Józefa w Zabrzu jako wikariusz. W 1974 r. został mianowany proboszczem parafii Markowice. W 1980 r. udał się do Brukseli na naukę języka francuskiego. Stamtąd w 1981 r. wyjechał do Togo (diecezja Sokode). Od 1982 r. do 1998 r. był proboszczem parafii Ketao i jednocześnie od 1995 r. wikariuszem generalnym biskupa diecezji Kara. W 1998 r. wrócił do diecezji opolskiej i po krótkim odpoczynku w 1999 r. trafił do duszpasterstwa Świerkle.

            Przygotowaniami kierował następca ks. Jana ks. Franciszek Lehnert i z Radą Duszpasterską je realizował. Świerklańscy parafianie złożyli się na poczęstunek. O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza. św., koncelebrowana, pod przewodnictwem ks. Jana. Kazanie wygłosił ks. Tomasz Jałowy – świerklanin. W ławach wielu księży z Dekanatu Siołkowickiego, i ci którzy za czasów ks. Jana byli już na parafiach i ci, którzy później się na nich znaleźli. Był też były proboszcz czarnowąski (wcześniej „świerklański” kapelunek) ks. Czesław Kwiatkowski, były siostry zakonne – Jadwiżanki z Czarnowąs, inni goście i świerklanie.

            Uroczyste „Te Deum laudamus”. Po celebrze wpierw proboszcz czarnowąski ks. dr Piotr Pierończyk w asyście przedstawicieli czarnowąskiej Służby Liturgicznej złożył serdeczne Bóg zapłać ks. Janowi, następnie przedstawiciel księży rówieśników, po czym bliżej podeszła delegacja świerklańskich gremiów z kwiatami, życzeniami i upominkami, kolejno: dzieci, Rady Duszpasterskiej, Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw Świerkle, Służby Liturgicznej Ołtarza i Sodalicji Mariańskiej. Po Mszy. św. przed kościołem zdjęcie grupowe jubilata w gronie licznej grupy księży. Przy nim ks. proboszcz Piotr Pierończyk i obecny duszpasterz w Świerkli ks. Jan Lehnert. Po tych zdjęciach długo jeszcze ks. Jan odbierał życzenia od świerklan i przybyłych z zewnątrz, nie tylko parafian. Kameralna część uroczystości – poczęstunek, miała miejsce w Sali Wiejskiej. Kolejne życzenia, projekcja audio-wizualna, dotycząca pracy duszpasterskiej ks. Jana – misjonarza, proboszcza i radcy. Biesiada.

            Następnego dnia na Mszy św. ks. Franciszek Lehnert w „ogłoszeniach” podziękował świerklanom za składki na poczęstunek dla gości. 29 czerwca w sobotę miała miejsce podobna uroczystość księdza Jana w kościele w Tarnowie Opolskim, gdzie także zawitało przedstawicielstwo świerklańskie. Następnego dnia w niedzielę 30 czerwca na porannej mszy św. ks. Franciszek Lehnert podziękował wszystkim, którzy przyczynili się w obchodach Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. Jana Chodury i za składkę, która wyniosła 3990 zł i którą jubilat przekazał na świerklański kościół. Ks. Franciszek nadmienił przy tym, że to wystarczy niemal że na dwa witraże (od jakiegoś czasu trwają renowacyjne i zabezpieczające prace przy witrażach świerklańskiego kościoła).

PS. Prezentem SRI Świerkle był opasły album na zdjęcia, na 400 zdjęć, już niemal w całości wypełniony fotografiami, obrazującymi wiele momentów pracy duszpasterskiej ks. radcy Jana Chodury podczas 12-letniej posługi w Świerklach. Przy wręczaniu powiedział: „no teraz to będę miał co oglądać”. W albumie jest miejsce na zdjęcia z Jubileuszu. Po uzupełnieniu będzie komplet.

 

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin

                                                                       (foto: Moczko, Macioszek)