Szukaj w serwisie

Monety

5.jpeg

 

Świerklańskie monety

Informacja wg kryteriów numizmatycznych o wydanych dotąd monetach okolicznościowych (sztuk 9).

- w 2002 r. o nominale: 1 Schwierkel (śr. 27,5 mm) złocista (mosiądz) i srebrzysta (aluminium),
- w 2003 r. o nominale: 5 Schwierkeli (śr. 27,5 mm) złocista i srebrzysta,
- w 2004 r. o nominale: ½ Schwierkela = 50 Knatlów (śr. 21,5 mm) złocista (normalna i tzw. odwrotka – amerykanka oraz srebrzysta tylko odwrotka); odwrotka to efekt „pomyłki”,
- w 2008 r. o nominale: 10 Schwierkeli (śr. 27,5 mm) złocista (część foliowana w kompakcie z folderkiem) oraz tzw. klipa (30 x 30 mm) wybita z dobrego srebra próby 925 i wagi 14 g w ilości (I edycja) 5 sztuk (nie planuje się ich wybić więcej niż 50 sztuk).

Klipa była przedmiotem aukcji na festynie „Dni Świerkli 2008”, gdzie zdecydowanie pierwsze dwie sztuki zakupili świerklanie: Waldemar Kesner i Michał Dziadkiewicz, co umożliwiło wpłatę na rzecz ciężko chorych dzieci gminy Dobrzeń Wielki.

Monety dotąd wydane spełniały za każdym razem rolę przedmiotu uniwersalnego (np. kolekcjonerskiego szczególnie dla rodaków z zagranicy) upominku, gadżetu promującego miejscowość Świerkle (Horst). Każda z monet swą treścią niosła zawsze jakąś informację o miejscowości.

Wszystkie monety wg projektu Józefa Moczko (Świerkle) zostały opracowane i wybite przez firmę mincerską „Ćwiertnia Janusz” z Opola. Tegoroczne zostały wydane przez Radę Sołecką i Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw „Świerkle”, poprzednie tylko przez stowarzyszenie.

Zobacz monety w wiekszej rozdzielczości

2.jpeg

 

 

 

Okolicznościowe emisje:

3.jpeg