Szukaj w serwisie

Zmarł ks. radca Jan Chodura

           

            Tegoroczne Święta Wielkanocne w świerklańskiej rzeczywistości przejdą do historii jako naznaczone czasem szczególnej modlitwy intencyjnej, takiegoż poniekąd czuwania i ofiarowania, jako że na krótko przed nimi 16 kwietnia po ciężkiej chorobie zmarł ks. radca Jan Chodura – były (poprzedni) świerklański duszpasterz, a we wtorek wielkanocny 22 kwietnia został w Świerklach pochowany. Uroczystość pogrzebowa w miejscowym kościele pw. Niepokalanego Serca NMP rozpoczęła się o godzinie 10.30, a Eucharystii przewodniczył ks. biskup Rudolf Pierskała, który też wygłosił homilię obszernie przedstawiając postać zmarłego księdza – komisjonarza Jana Chodurę, jego drogę kapłańską, duszpasterską i dokonania na misjach. Na mszy św. obecnych było ok. 120 kapłanów – koncelebrantów z diecezji opolskiej, gliwickiej, siostry zakonne. Przybyły delegacje formalne i wierni z miejsc, w których śp. ks. Jan przebywał: Zabrza, Raciborza-Markowic, Tarnowa Opolskiego, także z parafii Czarnowąskiej, a w tym duszpasterstwa Świerkle.

            W czasie mszy św. został też odczytany „list kondolencyjny” biskupa diecezji Kara z Togo, w której przez 17 lat pracował ks. Jan Chodura, a on z początku był jego wikariuszem, pożegnalne słowa „od misjonarzy” wygłosił ks. Stanisław Klein - dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych, w imieniu dekanatu siołkowickiego ks. dziekan Zygmunt Jaworek, parafii Czarnowąskiej ks. dr Piotr Pierończyk, duszpasterstwa Świerkle – administrator ks. Franciszek Lehnert, kolegów z klasy ks. Jana – ks. Konrad Freier.

ksjanc.jpeg

            Świętej pamięci ks. Jan Chodura spoczął na świerklańskim cmentarzu obok krzyża cmentarnego jednocześnie blisko „amfiteatru” z ołtarzem polowym za którym odprawił wiele nabożeństw fatimskich i niedaleko kościoła, w którym przez 12 lat duszpasterzował.

            Urodził się 10 XII 1940 r. w Tarnowie Opolskim. Święcenia kapłańskie przyjął 23 VI 1963 r. w Opolu. Był wikariuszem w parafiach Wszystkich Świętych w Gliwicach (1963 – 1969 r.) i św. Józefa w Zabrzu (1969 – 1974 r.). W 1974 r. został mianowany proboszczem parafii św. Jadwigi w Markowicach. W latach 1981 – 1998 pracował jako misjonarz w Togo, gdzie od 1995 r. pełnił urząd wikariusza generalnego. Po powrocie z misji w 1999 r. został mianowany administratorem kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Świerklach. W 2011 r. poszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Opolu. Zmarł po ciężkiej chorobie 16 IV 2014 r.

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin