Szukaj w serwisie

Turniej Tenisa Stołowego w Świerklach 2015

Świerklański Turniej Tenisa

 

            W dniach 31.01 – 01.02.2015 r. odbył się kolejny – XIV Otwarty Turniej Tenisa Stołowego zorganizowany, podobnie jak kilka poprzednich, przez LZS GROM Świerkle i Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw Świerkle. Swój udział w nim zgłosiło ponad 50 zawodników, z których znaczna część przybyła w towarzystwie rodziny, do tego kibice, w sumie sporo ujętych tenisem stołowym ludzi, w różnym wieku. Rozgrywki jednak tradycyjnie rozdzielone były na 2 dni, więc zapewniony był komfort specyficznej pingpongowej rywalizacji.

            Zaczęło się w sobotę o godzinie 14-tej jak zwykle w miejscowej Sali Wiejskiej. Turniej otworzył prezes stowarzyszenia – Józef Moczko, witając przy tym obecnych i życząc startującym sukcesu, a wszystkim miłych wrażeń i dobrej zabawy. Podobne słowa na rozpoczęcie turnieju padły również ze strony prezesa „Gromu” – Bernarda Kałuży, który objaśnił kwestie techniczne rozgrywek i poinformował o dyspozycyjności zaplecza sali – kulinarno-loteryjnej. W międzyczasie kończyło się potwierdzanie udziału przez przybyłych startujących i ruszyły boje w kolejnych kategoriach. Tak w pierwszym, jak i w drugim dniu trwały do późnego wieczora. Finały już tylko na jednym stole, by premiowanym dać pole do popisu, a reszcie okazję do przeżycia wielkich sportowych emocji. Mecz za meczem, emocje, kolejni wygrani i przegrani ustępujący innym miejsca tenisowego pojedynku. Sportowy uścisk ręki, werdykty sędziowskie, czasem przerwa, a w trakcie jej trwania komunikaty i losowanie turniejowej niespodzianki. W końcu pojedynki o najwyższe miejsce „na pudle”, którym przyglądał się także przybyły na turniej Gerard Halama – Przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS, jednocześnie Przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu.

            W poszczególnych kategoriach miejsca premiowane od I do III zajęli:

Dzieci szkolne:

 1. Mateusz Janus z Zagwiździa
 2. Marcel Czellnik z Zagwiździa
 3. Daniel Kurtz z Dobrzenia Wielkiego

Gimnazjaliści:

 1. Alexander Wrzosek z Dąbrówki Dolnej
 2. Patryk Kurtz z Dobrzenia Wielkiego
 3. Dominik Dajewski z Brynicy

Młodzież i dorośli:

 1. Krzysztof Langhamer z Wierzchów
 2. Mateusz Kupka z Brynicy
 3. Michał Kalinowski z Czarnowąs

Oldboje:

 1. Andrzej Urban z Czarnowąs
 2. Hubert Nanko z Zagwiździa
 3. Roman Mazurek z Murowa

Debel rodzinny:

 1. Martin i Andrzej Urban z Czarnowąs
 2. Krzysztof i Gerard Langhamer z Wierzchów
 3. Małgorzata i Alexander Wrzosek z Dąbrówki Dolnej

Wszyscy zostali nagrodzeni medalami, dyplomami, a zdobywcy pierwszych miejsc pucharami. Wszyscy też mogli sobie wybrać nagrodę rzeczową. Wszystkim uczestnikom serdecznie pogratulowano udziału, także tym z innych miejscowości wyżej niewymienionych: Chróścic, Chrząstowic, Świerkli (6 uczestników), Surowiny i Zabrza. Swoiste uhonorowanie spotkało także Gerarda Halamę, który wraz z świerklańskimi działaczami sportowymi dokonał dekoracji zwycięzców. Z rąk prezesa SRI Świerkle otrzymał on „świerklańską książkę” – „Świerkle (Horst) w Gminie Dobrzeń Wielki” (I i II część) dedykowaną od świerklańskiej społeczności stowarzyszeniowo-sportowej i samego autora opracowania.

Później w biesiadnej atmosferze nawiązywano jeszcze do problematyki świerklańskiego sportu i nie tylko, wracając do tego, co w czasie przerw rozgrywek turniejowych padło w komunikatach prezesa stowarzyszenia Józefa Moczko i prezesa Gromu Bernarda Kałuży informujących o tym, że następny jubileuszowy turniej (XV) będzie zorganizowany okazalej. Prezes Gromu zasygnalizował przy tym, że może to być już realizacja w nowej formule, co zostało zrozumiane jako zastosowanie nowych rozwiązań organizacyjnych. Podał też do publicznej wiadomości, że klub gotowy jest prowadzić szkółkę piłkarską i zaapelował, by zapisywać do niej chętne dzieci. W tej samej dyskusji nie obyło się też bez refleksji tyczących się społecznikowskiego udziału organizacyjnego w turniejach od lat niemal tej samej grupy świerklan, w przypadku komisji sędziowskiej w składzie: Norbert Komor (członek stowarzyszenia), Rudolf Rippel (Grom) i Jan Chmiel (Grom) to okres sięgający jego początków. Oprócz tej komisji sędziowskiej w trakcie XIV Turnieju świetnie sprawili się także sędziowie przy stołach: Sebastian Wolik, Kamil Kondradzki, Łukasz Kornek, Tomasz Komor i wchodzący w razie potrzeby Bernard Kałuża. Na zapleczu kulinarną działalnością zajmowała się też już tradycyjnie Justyna Kałuża.

Organizatorzy niniejszym dziękują wszystkim przybyłym na turniej, a także wszystkim którzy przyczynili się do jego przygotowań i przeprowadzenia oraz Urzędowi Gminy Dobrzeń Wielki za środki z tzw. „Funduszu antyalkoholowego” za które zakupiono nagrody i zapraszają za rok.

                                                                       J. Moczko – Świerklanin