Szukaj w serwisie

Książka o kapliczkach

 

Kapliczki i krzyże przydrożne Gminy Popielów

 

         Taki ma tytuł świeżo wydana książka (2012 rok) która jak się okazuje de facto jest ilustrowanym rejestrem obiektów małej architektury sakralnej a więc tego obszaru dziedzictwa na któren składają się zabytki lokalnej prowieniencji a co za tym idzie o znaczeniu przede wszystkim lokalnym. Jako wartość historyczna i kulturalna stanowi wartość uniwersalną. W dwunastu wioskach Gminy Popielów: Kaniów, Karłowice, Kurznie, Kuźnia Katowska, Lubienia, Nowe Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Rybna, Stare Kolnie, Stare Siołkowice, Stobrawa, jest ich 213 (156 kapliczek, 7 figur, 50 krzyży). Książka wydaje się obejmować komplet obiektów z których każdy ma swoją pozycję – ilustracja plus rejestr.

         Dobrze że się ukazała bo traktujących o wielkiej architekturze sakralnej jest relatywnie więcej i dla równowagi każda taka to dopełnienie „luźnej półki” i ciągle jeszcze pionierskie nie jako opracowanie. Jest trochę więcej niż zwiastun po którym wydaje się powinno się jeszcze coś w tym temacie ukazać bo oprócz tego co zaznaczono w „Słowie od wydawcy” że nie zostały umieszczone w publikacji istotne szczegóły – daty pozyskania rzeźb i obrazów znajdujących się w obiektach, dane personalne osób związanych z ich opisami co ma uchronić obiekty przed aktami wandalizmu i kradzieży tego co zabytkowe (u kogoś kto ma takie zamiary czy inklinacje wobec takiej informacji może zadziałać wyobraźnia na wyrost i nie odparta chęć „bliższego przyjrzenia się im”) chyba zbyt ostrożnie czy zbyt oszczędnie ujęto w niej tzw. historie kapliczki. Każda z pewnością ma swój przyczynek początkowy i obrośnięta jest mniej lub bardziej historyczną fabułą. Podaje się w tym samym „Słowie ...” że wykorzystano efekty konkursu na temat historii rodzinnych związanych z każdą z kapliczek przy pracach nad książką. Wydaje się konkurs powinien jeszcze trwać i w pewnie w jakieś formie będzie się toczył i uzupełni się „zwiastuna” którego rola bez sprzecznie została już spełniona.

         Pewnie książka rozpowszechniana będzie miała wpływ na promocje regionu rozwoju turystyki np. szlakiem tych kapliczek i spełni cel Gminnej Biblioteki w Popielowie – wydawcy książki, ale też pobudzi w niektórych przypadkach chęć dalszego poznawania tematu czy wybranego obiektu co ani chybi przyda „ gwiazdek” tej publikacji i tak jest piękna wydana w twardych okładkach ciekawie ilustrowanych. Ciszę się że ją mam.

         Książka została wydana przy współfinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2013.

 

                                                                                        J. Moczko - świerklanin

 

                     SDC18803.jpeg